Author: admin

Lidhja Demokratike e Kosovës ka mbajtur sot Këshillin e Përgjithshëm, ndërkaq janë zgjedhur nënkryetarët, anëtarët e Kryesisë dhe të Forumeve. Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku tha sot në Këshill se partia e udhëhequr nga ai, duhet të shndërrohet sërish në një emërtim që përqafon vlerat më të mira të Kosovës. Nënkryetarë të partisë janë zgjedhur Anton Quni, Hykmete Bajrami, Doarsa Kica Xhelili, Gazmend Muhaxheri dhe Lutfi Haziri, raporton Telegrafi. Siç njofton Telegrafi, më poshtë mund t’i lexoni emrat se kush janë nënkryetarët, anëtarët e Kryesisë dhe të Forumeve. Nënkryetarët Anton Quni, Nënkryetar për Mërgatë Hykmete Bajrami, Nënkryetare për Politika Zhvillimore…

Read More

Në Ditën Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se korrupsioni ka qenë i pranishëm në shoqëri për vite me radhë, sipas tij për shkak të keqqeverisjeve të mëparshme. Kurti, ka ngritur akuza kundër qeverisjeve të kaluara duke thënë se shtetin e konsideronin si arkë për personale e jo për mirëqenie kolektive. “Sot ju drejtohem të gjithëve pa dallim, për të adresuar një çështje të rëndësisë madhore e që ka përcjellë shoqërinë tonë për vite me radhë, si pasojë e keqqeverisjes, mentalitetit të shëmtuar përfitues dhe idesë së shtrembur që e konsideron shtetin si arkë për pasuri personale…

Read More

Në Kuvendin e Rregullt të Punës dhe atë Zgjedhor të mbajtur të shtunën në selinë e Federatës së Futbollit të Kosovës, Muharrem Sahiti është rizgjedhur kryetar i Shoqatës së Trajnerëve të Futbollit për mandat të ri katërvjeçar. Me një prezencë prej 23 delegatëve nga gjithsej 26 sa numëron kjo shoqatë, Kuvendi me vota unanime ka zgjedhur kryetarin dhe anëtarët e bordit, njofton FFK. Fillimisht, presidenti i FFK-së, Agim Ademi, i ka përshëndetur punimet e këtij kuvendi dhe i ka përgëzuar trajnerët për kontributin e tyre në zhvillimin e futbollit në Kosovë. “Jeni ju si trajnerë që me përvojën…

Read More

Lëngu i boronicës zhvillon funksionet kognitive të trurit dhe përmirëson qarkullimin e gjakut në tru, sipas një studimi të realizuar nga Universiteti Exeter… Studimi i realizuar nga Universiteti Exeter dhe i publikuar në faqen e internetit të universitetit ka vënë në dukje se individët e shëndoshë të moshës 65-77 vjeç, që konsumojnë rregullisht lëng të boronicës, kanë pasur zhvillim në funksionet kognitive të trurit, ndërkohë që te individët në fjalë ka pasur edhe përmirësim të qarkullimit të gjakut në tru dhe aktivitetit të trurit. Nga 26 persona të shëndoshë, që i janë nënshruar eksperimentit, 12 personave u është dhënë çdo…

Read More

Presidenti i Turqisë Recep Tayyip Erdoğan ka pritur sot në takim presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani-Sadriu. Në takimin e zhvilluar në Stamboll u diskutua për marrëdhëniet Turqi-Kosovë, çështjet rajonale dhe globale si dhe zhvillimet e fundit Izrael – Palestinë. Presidenti Erdoğan tha në takim se bashkësia ndërkombëtare duhet të veprojë në unitet për të dhënë llogari për situatën në Izrael. Ai ka njoftuar se Turqia po vazhdon përpjekjet e saj për të siguruar armëpushim të përhershëm në rajon dhe për të dhënë ndihmë humanitare në Gaza. Presidenti Erdoğan deklaroi se Turqia do të rrisë mbështetjen për njohjen e Kosovës dhe…

Read More

Njohësja e çështjeve ekonomike dhe ndërmarrësha Linda Shala ka folur për gjasat e largimit të kosovarëve nga vendi pas 1 janarit 2024 kur fillon liberalizimi i vizave.   Në Rubikon të Klan Kosovës, ajo ka treguar disa shifra që janë bërë të ditura nga anketimet. “Në raport me shtetet e tjera të Ballkanit Perëndimor ne e kemi numrin e migrimit për 50 për qind më të lartin në raport me popullsinë se që e kanë shtete përreth. Kjo tregon një tendencë më të madhe që me çdo kush mendojnë me dalë jashtë, a ndoshta kjo mbyllje kaq e gjatë është…

Read More

Sot në Kosovë pritet të mbajë mot me vranësira të pakta lokale dhe intervale kohore me diell. Mëngjesi do të jetë i ftohtë dhe me ngrica e mundësi për mjegull dhe vranësira të ulëta nëpër disa lugina dhe ultësira. Dita stabile dhe me shumë intervale kohore me diell. Temperaturat parashihet të luhaten nga -4 ajo minimale deri në 7 gradë Celsius ajo maksimale. Në Shqipëri, Maqedoninë Veriore, Luginë të Preshevës dhe Mal të Zi sot pritet të mbajë mot stabil dhe me intervale kohore me diell. Mëngjesi i ftohtë, lokalisht me mjegull dhe ngrica të dobëta, ndërsa dita stabile dhe…

Read More

Shtetet e Bashkuara të Amerikës të premten vendosën veton ndaj një rezolute të OKB-së që bënte thirrje për një armëpushim të menjëhershëm në Gaza, mes shqetësimeve në rritje për numrin e viktimave civile atje. Trembëdhjetë vende ishin në favor të rezolutës, ndërsa Shtetet e Bashkuara vendosën veton dhe Britania e Madhe abstenoi, raporton CNN, përcjell Telegrafi. Një draft version i rezolutës, i paraqitur nga Emiratet e Bashkuara Arabe, kishte bërë thirrje për “një armëpushim të menjëhershëm humanitar”, si dhe “lirimin e menjëhershëm dhe të pakushtëzuar të të gjithë pengjeve” dhe “sigurimin e aksesit humanitar”, sipas një projekt-kopje. Të paktën 97…

Read More

Sot, më 08 Dhjetor 2023 qytetit të Gjilanit iu shtua edhe një qendër tregtare, bëhet fjalë për gjigandin “Albi Mall”. Me një sipërfaqe prej 70,000 mijë metra katëror, me të vërtetë është një projekt i cili jep një madhështi qyteti dhe jo vetëm. Objekti posedon 1000 vende për parking, dhe e bukura e ksaj është që do të sigurojë mbi 500 vende të reja të punës. Krahas ksaj, “Albi Mall” ka menduar edhe për plotësimin e nevojave të qytetarëve për banim, pra, ka siguruar  një kompleks i cili do të ofrojë 175 apartamente për të plotësuar nevojat e qytetarëve për…

Read More

Takimi për draftin e Asociacionit, Haziri: Pse Osmani s’po e fton edhe VV-në t’ia marrë qëndrimin Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka drejtuar një pyetje për Presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, pasi dje u paralajmëruar se presidentja pritet t’i ftojë për takim partitë opozitare për të diskutuar rreth draft-statutit të Asociacionit. Ai ka pyetur pse Osmani nuk po e fton edhe VV- në për t’ia marrë qëndrimin për draft-statutin e Asociacionit. “Po ashtu pse nuk e fton edhe VV-në Presidentja për t’ia marrë qëndrimin”, tha Haziri. Sipas tij, LDK-ja nuk mund ta bëjë punën që duhet ta bëjë Qeveria…

Read More